TALAŞLI İMALATTA KESİCİ TAKIMLAR

Talaşlı imalat eldeki iş parçasının yüzeyinden ya da iç bölgelerinden malzeme kaldırarak iş parçasına şekil verme yöntemidir. İş parçasının tipine, boyutuna, verilmek istenen şekle vs. göre birçok farklı talaşlı imalat tekniği kullanılmaktadır. Yöntemler birbirinden farklılaşıyor olsa da her talaşlı imalat yönteminde istisnasız önemli olan şey, talaşı iş parçasının üzerinden kaldırma işlevini yerine getiren kesici takımlardır.

Endüstriyel üretimde 4 ana faktör bulunmaktadır. Bunlar üretimde kullanılan malzeme, üretim biçimi, kesici takım ve bunların parçası oldukları takım tezgahlarıdır. Üretim esnasında bu 4 etken birbirlerini büyük oranda etkilemektedir. Şöyle ki, takım tezgahlarının sınırları üretim kapasitesini etkiler. Üretim kapasitesi ve biçimi ise üretim sürecinde ne tür malzemeler kullanılacağını etkilemektedir. Üretim yapılacak malzeme türüne göre ise kesici takımlar çeşitlenmektedir. Farklı üretim süreçlerinde, birbirinden farklı amaçlar için kullanılan kesici takımlar için farklı malzemeler bulunmaktadır.

Kesici Takım Malzemeleri

  1. Yüksek Hız Çeliği (HSS): Yüksek hız çeliği genellikle, %1.9 oranında karbon, %0.3 manganez, %8 tungsten, %3.8 krom ve demirden oluşmaktadır. Yüksek hız çelikleri, yüksek sertlik ve yüksek şok direncine sahiptirler. Ayrıca aşırı sıcaklıklarda dahi formlarını korurlar. Bu özellikleri yüksek hız çeliğini iyi bir kesici takım malzemesi yapmaktadır.
  2. Sinterlenmiş Karbür (C): Bu karbürler, farklı malzemelere sinterleme yoluyla sertlik kazandırılarak oluşturulmaktadır. CNC tezgahlarda en popüler kesici takım malzemelerinden biridir.
  3. Kaplamalı Sinterlenmiş Karbür (GC): Bu çeşit karbürler, karbürün bir çeşit kaplamayla birleştirilerek tokluğunun artırılmasıyla elde edilir. Gördüğü işlemden sonra tokluğu artan bu malzeme, aşınma direncinin de yüksek olması nedeniyle eşsiz bir kesici takım malzemesi özelliği taşımaktadır.
  4. Sermetler (CT): Sermet, ismini oluştuğu iki malzemeden almaktadır: seramik ve metal. Seramik bir malzemenin bir metalle belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir. Bu işlemden elde edilen malzemeler kırılgan olmalarına rağmen, bu durum onların iyi bir kesici takım malzemesi olmasına engel olmamaktadır.
  5. Seramikler (CC): En eski kesici takım malzemelerinden biri olan seramikler yüksek kesme hızına sahiptirler. Ayrıca kesme işlemi esnasında diğer malzemelere göre daha düşük sıcaklık oluştuğundan aşınma dirençleri de yüksektir.
  6. Elmaslar (N): Yapay olarak oluşturulan çeşitleri de olmasına karşın, doğal elmas karbon elementinin bir modifikasyonudur. Elmas bilinen en sert maddelerden biridir. Bu özelliği ısıya karşı yüksek direnç gösterme özelliğiyle bir araya gelince, elması iyi bir kesici takım malzemesi yapmaktadır.
  7. Kübik Boron Nitrür (CBN): İlk kez 1950’lerin sonlarında sentezlenen kübik boron nitrür, bilinen en sert maddelerden biridir. Birçok yönden doğal elmasa benzemektedir. Doğal elmas gibi yüksek ısı direncine sahiptir. Bu da kübik boron nitrürü sert malzemelerin işlenmesinde cazip bir malzeme haline getirmektedir.
  8. Çok Kristalli Elmas (PCD): Doğal elmasa yakın düzeyde bir sertliğe sahip olan PCD, elmas parçacıklarının metalik bir bağlayıcı ile sinterlenmesiyle oluşturulmaktadır. Yüksek aşınma direncine sahip olmalarından dolayı taşlama işlemlerinde kullanılırlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: